Кір — інфекційна хвороба, яка характеризується вираженою інтоксикацією, катаральними явищами з боку дихальних шляхів, кон'юнктивітом, появою своєрідних плям на слизовій оболонці ротової порожнини і папульозно-плямистим висипом на шкірі.

Клінічні ознаки
Інкубаційний період при кору становить від 7 до 21, рідше 28 днів.
- катаральні явища:
- температура звичайно висока:
- головний біль:
- нежить, кашель, симптоми кон'юнктивіту:
- плями, ніби посипані манною крупою на слизовій оболонці щоки на кінці першого — початку 2-го тижня:
- висип (плями — папули(горбики), що підносяться над поверхнею шкіри )за вухами і на обличчі, який потім поширюється на тулуб і кінцівки. Зникнення висипу відбувається в зворотній послідовності:
- частий пульс, низький тиск. іноді ураження шлунково-кишкового тракту: зниження апетиту, нудота і блювання, почастішання випорожнень.
Діагностика
В більшості випадків діагноз ґрунтують на підставі характерної клінічної картини захворювання, підтверджується серологічними реакціями з виявленням антитіл (іммуноферментний аналіз (ІФА), реакція пасивної гемаглютинації (РПГА) і ін.).
Профілактика
Здійснюють своєчасне виявлення та ізоляцію хворих. Дезінфекцію проводять в осередку як під час активності його, так і заключну.
Основним засобом профілактики є протикорова вакцина КПК, що забезпечує захист від захворювання.

Як передається кір і чим він небезпечний
Кір передається повітряно-крапельним шляхом, вірус кору виділяється хворим в зовнішнє середовище під час кашлю, чхання або тісного особистого контакту. В повітрі або на заражених поверхнях вірус залишається активним протягом двох годин. Хвора на кір людина є джерелом зараження з останніх двох днів інкубаційного періоду (триває 8-14 днів, рідко до 17 днів) до четвертого дня після появи висипань. З 5-го дня після появи висипань людина вважається незаразною. Бувають також випадки зараження плоду через плаценту від хворої матері. Сприйнятливість до кору дуже висока – це одне з найбільш заразних захворювань.
Спалахи кору досить прогнозовані і спостерігаються кожні п'ять-шість років.
"Можемо згадати 2001, 2005-2006. У 2006 році у нас захворіло понад 40 тисяч – це тільки зареєстровані випадки, в 2012 році офіційно зареєстровано трохи більше 12 тисяч. Минуло п'ять-шість років – маємо підйом захворюваності", -– відзначав головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій.
Найважче кір переносять діти до п'яти років і дорослі, що не були вакциновані і не перехворіли на кір в дитинстві. Серед можливих ускладнень кору – отит, пневмонія, енцефаліт, важка діарея і зневоднення, гепатит і навіть сліпота. Особливо небезпечним є захворювання на кір при вагітності – хвороба може спровокувати викидень або патологію у плода.
Симптоми, профілактика і лікування кору
Першим симптомом кору є сильне підвищення температури (іноді до 40 градусів). Воно настає через 10-12 днів після зараження і триває 4-7 днів. У хворих спостерігається чхання, кашель, почервоніння очей, сльозотеча і світлобоязнь, запалення горла, діарея, а також маленькі білі цятки на внутрішній поверхні щік.
На 4-5 день хвороби з'являється характерний для кору висип, він складається з дрібних папул, оточених плямою і схильних до злиття. Спочатку висип з'являється на обличчі, шиї і за вухами, на наступний день – на тулубі, і потім – на кінцівках. Висип залишається на шкірі 5-6 днів.
Найефективнішим засобом проти кору є вакцинація. Її потрібно робити двічі – в шість місяців і в 12 років. Ті, хто пройшов вакцинацію, отримують імунітет на багато років. Імунітет на все життя з'являється і у перехворілих на кір.
При кору призначають симптоматичне лікування, специфічного лікування не існує. Використовують відхаркувальні і протизапальні засоби для полегшення запалення дихальних шляхів. Щоб збити температуру – ібупрофен або парацетамол. При коньюктивіті призначають краплі з антибіотиками. Антибіотики також можуть застосовувати в разі розвитку пневмонії.
За матеріалами сайту: https://nv.ua/ukr/ukraine/events/spalakh-koru

Кiлькiсть переглядiв: 49

Коментарi